مشکلات پوستی و بیماریهای قارچی ناشی از کار

مشکلات پوستی و بیماریهای قارچی ناشی از کار

قیمت :   ۱۵۰۰ تومان ( یکهزار و پانصد تومان)

تعداد صفحات:

۱۷ (شانزده)

دسته :

پزشکی و سلامت

نوع فایل:

Word

توضیحات:


فهرست مطالب

مشکلا‌ت پوستی ناشی از کار

کدام ضایعه، کدام شغل؟

بیماری های شغلی ناشی از نور

کجا کار می‌کنید؟

بیماری‌های میکروبی

بانک پوست برای آتش نشان‌ها

بیماریهای قارچی پوست

نحوه زندگی قارچها

تفسیم بندی بیماریهای قارچی

بیماریهای قارچی عمقی

علائم و طریقه شناسایی

راههای سرایت

روش نمونه برداری از کچلی سر

روش نمونه برداری از پوست مشکوک به کچلی

منابع و ماخذ

مقدمه :

بیشتر ضایعات پوستی را دردست‌ها می‌بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس‌ها، ضایعات را می‌توان روی قسمت‌های مختلف بدن مشاهده کرد.
ضایعاتی که در صورت ایجاد می‌شود، بیشتر از طریق دست به صورت منتقل شده‌اند و یا مواد به شکل گاز ، بخار، گردوغبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته اند. گاهی تغییرات رنگی پوست را درتماس شغلی با بعضی مواد شمیایی داریم و این مساله در مورد افرادی که در کارخانه‌ها با فلزات سنگین از قبیل نقره، جیوه و… سروکار دارند ممکن است به صورت لکه های تیره رنگ، در محل تماس پوستی دیده شود .
مواد شیمیایی می‌توانند به دو صورت تحریکی وآلرژیک باعث التهاب وحساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی موثر است.

مشکلا‌ت پوستی ناشی از کار

آفتاب سوختگی در کشاورزان یکی از شایع ترین بیماری‌های شغلی است.
هیچ به این مساله توجه کرده‌اید که برخی بیماری‌ها ومشکلات پوستی که با آن دست به گریبانید ممکن است ناشی از شغلتان باشد؟ طبق تحقیقاتیکه سال ۱۳۸۰ انجام شده،آمار حساسیت‌های پوستی یا درماتیت ناشی از شغل در کشور، ۲/۳ درصد بوده است. در این مقاله سعی بر این است که شما را با شایعترین مشکلات ناشی از کار آشنا کنیم.

کدام ضایعه، کدام شغل؟

بیشتر ضایعات پوستی را دردست‌ها می‌بینیم ولی گاهی به علت آلوده شدن لباس‌ها، ضایعات را می‌توان روی قسمت‌های مختلف بدن مشاهده کرد.
ضایعاتی که در صورت ایجاد می‌شود، بیشتر از طریق دست به صورت منتقل شده‌اند و یا مواد به شکل گاز ، بخار، گردوغبار در هوا پراکنده و روی پوست صورت نشسته اند. گاهی تغییرات رنگی پوست را درتماس شغلی با بعضی مواد شمیایی داریم و این مساله در مورد افرادی که در کارخانه‌ها با فلزات سنگین از قبیل نقره، جیوه و… سروکار دارند ممکن است به صورت لکه های تیره رنگ، در محل تماس پوستی دیده شود .
مواد شیمیایی می‌توانند به دو صورت تحریکی وآلرژیک باعث التهاب وحساسیت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ایجاد و تشدید ضایعات پوستی موثر است.
انواع مواد اسیدی، قلیایی و فرآورده‌های نفتی و بنزینی و حلال‌های شمیایی قادرند با حل کردن چربی بین سلولی پوست به زیرجلد نفوذکنند و باعث قرمزی وخارش شدید شوند و درموارد شدیدتر به صورت ترشح و تاول هم دیده می‌شوند.
یکی از عوارض تماس پوستی با مواد ، جوش‌های چرکی است که به آن اکنه شغلی می گویند . در بعضی از شغل‌ها، آکنه ایجاد یا تشدید می‌شود و این اغلب در مشاغلی دیده می شود که باعث‌ ‌هیدراسیون لایه شاخی پوست می‌شوند، از قبیل کار کردن با مواد روغنی حیوانی یا معدنی، نفت‌ ‌و هیدروکربن‌های هالوژنه و تماس ماده‌ ‌شیمیایی با‌ پوست ‌که در صورت و اندام‌ها آکنه ایجاد می‌کنند.
افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند نیز به دلیل تعریق زیاد، دچار تشدید آکنه می‌شوند. از دیگر موادی که می‌توانند منجر به این صدمه شوند مواد هالوژنی (کلر، ید…)، گازوئیل، روغن موتور، آزبست و فرآورده‌های قطران هستند.
این آکنه‌ها به شکل جوش‌های قرمز، چرکی و یا زیرپوستی سرسیاه وسرسفید، در همان محل تماس پوستی با لباس‌های آغشته با مواد شیمیایی، بروز می‌کند که حتی بعد از بهبودی نیز، جا زخم به جای می‌گذارند.

بیماری های شغلی ناشی از نور

مسا‡له دیگر تماس با نور خورشید است. کسانی که بنا به شغلشان وقت زیادی را در آفتاب صرف می کنند باید بدانند که نور خورشید ترکیبی از چند نور مخرب‌ترین جزء آن اشعه ماورا بنفش است که طول موج ۲۸۰ -۴۰۰ نانومتر دارد و با نفوذ به پوست باعث ایجاد صدماتی به سلول‌ها و رشته‌های ارتجاعی پوست می‌شود.
کشاورزان، دامداران ، کارگران ساختمانی و… جزء این گروه هستند و باید با کلاه و کرم‌های ضد آفتاب تا جائی که می‌توانند از پوست خود مراقبت کنند.
آفتاب سوختگی، مهم‌ترین عارضه زودرس اشعه ماوراء بنفش است که می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در موارد شدید علائم عمومی مانند تب، لرز، بی‌قراری، سردردو خواب‌آلودگی وضعف نیز ممکن است در فرد دیده شود.
پوست‌های روشن و سفید نسبت به عوارض ماوراء بنفش حساسیت بیشتری دارند.
عوارض دیررس تماس با نورخورشید، در اثر تخریب تدریجی و مستمر الیاف ارتجاعی پوست و سلول‌های پوستی است ونتیجه آن شلی و افتادگی پوست، چین وچروک ولکه‌های رنگی پوست است. بیشتر از ۵۰ درصد تغییرات پوستی که در افراد دیده می‌شود مربوط به صدمات آفتاب است.
کشاورزان و دامداران که بیشترین فعالیت خود را در مقابل نور خورشید انجام می‌دهند دچار چین وچروک های عمیق پوستی در صورت و پشت گردن می‌شوند.

کجا کار می‌کنید؟

در صورتی که محیط کار گرما و رطوبت بالایی داشته باشد و یا نوع کار همراه با انجام فعالیت شدید بدنی و عرق کردن زیاد بدن باشد، در لایه سطحی پوست که از نژاد ‌شاخی است، امکان صدمه خوردن ولیچ افتادگی وجود دارد، بنابراین طبقه شاخی نمی‌تواند وظیفه محافظتی خود را خوب انجام دهد و لذا، عوارض وبیماری‌هاییرا به دنبال دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین عوارض گرما و رطوبت و تعریق، پدیده عرق سوزی است که اکثراٌ در چین‌های بدن مثل کشاله ران وزیر بغل، به وجود می‌آید در اثر رطوبت و تورم لایه‌های سطحی پوست دهانه غدد عرق بسته می‌شوند که این انسداد در اثر سائیدگی لباس تشدید می‌شود.

بیماری‌های میکروبی

گاهی عفونت‌های قارچی یا میکروبی نیز به آنها اضافه می‌شود و به همین دلیل است که در محیط‌های گرم و مرطوب، عفونت‌های پوستی، میکروبی و ویروسی شیوع بیشتری دارد. گاهی مشاغل خاصی باعث ایجاد عفونت‌های نادر ومقاوم به درمان می‌شود، مانند زخم‌های مزمن در دست ماهیگیران و ماهی فروشان که حتی گاهی نیاز به جراحی دارند.
همچنین گاهی در کف پای ورزشکاران و کارکنانی که در استخر و سونا‌ کار می‌کنند، زگیل‌های شدید ومتعد بروز می‌کند و یا در دست قصاب‌ها که مرتب دست‌های خیس و مرطوب دارند زگیل ایجاد می‌شود.
آلودگی وسایل و لباس‌های کار، می‌تواند باعث برگشت وتکرار ضایعات درمان شده گردد. در بعضی از مشاغل پوست در معرض خطر سوختگی قرار دارد. اسیدها، قلیاها، سیمان، فنل، فسفر… موادی هستند که می‌توانند باعث سوختگی پوست و در صورت جذب پوستی، موجب مسمومیت و نارسایی کبدی و کلیوی شوند که حتی گاهی برای کامل شدن درمان فرد نیاز به جراحی پیدا می‌کند. گاهی علائم سوختگی پس از چند ساعت شروع می شود و ادامه تماس با مواد باعث صدمات بیشتری می‌شود از جمله: قرمزی، التهاب، سوزش، خارش و سیاه شدن بافت زیرین پوست و ایجاد زخم عمیق در آن.

فایل کامل این تحقیق ۱۷ صفحه بصورت ورد WORD می باشد.
در تمامی ساعات شبانه روز >> پرداخت آنلاین و دانلود آنلاین پروژهRelated posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *